KONCERT 2017

 

 1.  Anielski Orszak (muz. tradycyjna) – Intro Instrumentalne

 2.  Cud niepamięci (sł. i muz. S. Sojka) – M. Czyżykiewicz

 3.  Gdyby ktoś (sł. i muz. G. Skawiński) – K. Leszko

 4.  Nad rzeką marzeń (sł. J. Onufrowicz, muz. D. Janas) – G. Łobaszewska

 5.  Przedostatni walc (sł. W. Młynarski, muz. J. Sent) – M. Jajkiewicz

 6.  Modlitwa (sł. B. Loebi, muz. T. Nalepa) – M. Czyżykiewicz

 7.  Jak linoskoczek (sł. L. Moczulski, muz. J. K. Pawluśkiewicz) – K. Leszko i M. Jajkiewicz

 8.  Tańcz! Parlando (sł. i muz. M. Czyżykiewicz) – M. Czyżykiewicz

 9.  Tato (sł. J. Chowaniak, muz. J. Chowaniak, S. Czyżewski, K. Dykiert) – K. Leszko

 10.  Do Ciebie, Mamo (sł. M. Łebkowski, S. Werner; muz. A. Skorupka) – M. Jajkiewicz

 11.  Czas nas uczy pogody (sł. J. Cygan, muz. K. Dębski) – G. Łobaszewska

 12.  Tak bardzo wierzę w nas (Z. Książek, muz. Z. Wodecki) – G. Łobaszewska, K. Leszko, M. Czyżykiewicz, M. Jajkiewicz

 

 

Łobaszewska

Grażyna Łobaszewska

Wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody” (1984), „Piosenka o ludziach z duszą” (2006), „Brzydcy” (1987), czy „Gdybyś” (1978).

Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Skowron, Janusz i Ścierański, Krzysztof. Od 1997 r. współpracuje z Triem Śmietana, Jarosław. Wielokrotnie brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także za granicą, w Danii, Szwecji, Hiszpanii, RFN i Kuwejcie. Uczestniczyła także w trasach koncertowych po USA i Francji.

LeszkoKarolina Leszko

Wokalistka, autorka tekstów i muzyki.
Występowała na koncertach z udziałem Kasi Kowalskiej, Hanny Banaszak, Justyny Steczkowskiej, Staszka Soyki oraz Jacka Wójcickiego. Od lat jest zapraszana jako solistka do udziału w dużych projektach muzycznych, takich jak Michael Jackson Symfonicznie, Whitney Houston Symfonicznie, Frank Sinatra Symfonicznie czy Abba Symfonicznie. Karierę rozwija nie tylko w Polsce – w 2013 roku nawiązała stałą współpracę z kilkoma renomowanymi orkiestrami w Norwegii.
Szerokiej publiczności dała się poznać jako uczestniczka telewizyjnych programów muzycznych The Voice of Poland oraz Must be the music. W 2017 roku wystąpiła ze swoim singlem „Oboje wiemy” w koncercie DEBIUTY podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

JajkiewiczMarcin Jajkiewicz

Wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestniczył w wielu programach rozrywkowych, takich jak Szansa na sukces, Idol, czy gościnnie w programie Jaka to melodia. Były wokalista zespołu Button Hackers, z którym w 2006 roku piosenką Między nami wyśpiewał I nagrodę w konkursie Przebojowe Lata Jedynki- Sopot Festiwal oraz drugą w konkursie międzynarodowym, również w Sopocie. Jest wokalistą w zespole Tango Corazon Quintet Marcina Wyrostka – laureata programu Mam talent.


CzyżykiewiczMirosław Czyżykiewicz

Pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). Przedstawiciel nurtu polskiej piosenki literackiej i poezji śpiewanej, w swojej twórczości prezentujący refleksyjne podejście do życia jako do tematu.

 

 

 

DomanskiWaldemar Domański

Pomysłodawca i inicjator Biblioteki Polskiej Piosenki, pomysłodawca „Lekcji Śpiewania”, organizator wielu krakowskich akcji społecznych i kulturalnych, pomysłodawca akcji społecznych: Pogromców Bazgrołów, Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka oraz Lokomotywy – Koalicji Kolei Galicyjskiej. Zgodnie z hasłem „Patriotyzm nie musi być cierpieniem!” Waldemar Domański stara się zmienić sposób obchodzenia świąt państwowych w Polsce – z koturnowych na radosne. Jego najnowszym pomysłem jest koncert Memento Vitae.

Bartłomiej Szułakiewicz – instrumenty klawiszowe
Mateusz Gurgul – akordeon
Maciej Salus – gitary
Paweł Kluba – gitara basowa
Michał Peiker – perkusja
FUSION STRINGS – kwartet smyczkowy w składzie:
Paweł Futyma – skrzypce
Bartek Staniak– skrzypce
Paweł Rychlik – altówka
Karolina Chłostowska – wiolonczela

Pomysł, kierownictwo artystyczne, scenariusz – Waldemar Domański

Aranżacje, kierownictwo muzyczne – Bartłomiej Szułakiewicz
Scenografia, reżyseria – Wojciech Dawid Terechowicz

Kierownik projektu – Magdalena Gaisek-Gurgul

W dniu 1 listopada 2017 r., o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje drugą edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie będzie apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych.

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Waldemar Domański, śpiewać będą Grażyna Łobaszewska, Mirosław Czyżykiewicz, Karolina Leszko i Marcin Jajkiewicz, a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny. 

Repertuar koncertu/spektaklu stanowić będą polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.

                      Geneza koncertu bez bisów i oklasków:

Waldemar Domański:

(…) 1 listopada to jedno z najradośniejszych świąt kościelnych!!! Jednak mało kto o tym pamięta. W poprzednim systemie politycznym starano się nadać świętu świecki charakter. Po wielu latach wykoślawiania tradycji, nazywania Wszystkich Świętych Świętem Zmarłych w sąsiedztwie Zaduszek uzyskaliśmy efekt połączenia 1 i 2 listopada w jedno. Obecnie rzadko kto dostrzega ich różnice i znaczenie.

Wszechobecna komercja i kwitnący biznes przycmentarny dopełnia i utrwala błędy z przeszłości.

Za murami cmentarnymi dymią jadłodajnie z bigosami i gulaszem, a w ofercie handlowej pojawił się znicz w kształcie dyni…

Realizacja tego projektu planowana była od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się realne możliwości zorganizowania wydarzenia. Przez lata dyrektor Domański upewniał się, czy koncert poświęcony życiu na cmentarzu nie będzie bluźnierstwem lub artystycznym dziwadłem. Skonsultował to z wieloma duchownymi i ostatecznie zachęcony przez nich w 2015 roku zorganizował pierwszy tego rodzaju koncert w Polsce. W krakowskich kościołach rozdawano zaproszenia, na ekranach miejskich autobusów pojawiła się reklama. Koncert transmitowała TVP Kraków.

Przesłanie Memento Vitae zostało doskonale odczytane przez odbiorców. Koncert okazał się dużym sukcesem.  Zeszłoroczna edycja  „Memento Vitae” trafiła na ekrany telewizyjne w całej Polsce.

W tym roku także można będzie zobaczyć nasz koncert dzięki transmisji Telewizji Polskiej.

%d blogerów lubi to: