KONCERT 2016

KONCERT 2016

W dniu 1 listopada 2016 r., o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje drugą edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie będzie apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych.

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Jan Nowicki i Waldemar Domański, śpiewać będą Beata Malczewska, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Bartek Przytuła a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny. 

Repertuar koncertu/spektaklu stanowić będą polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.

                      Geneza koncertu bez bisów i oklasków:

Waldemar Domański:

(…) 1 listopada to jedno z najradośniejszych świąt kościelnych!!! Jednak mało kto o tym pamięta. W poprzednim systemie politycznym starano się nadać świętu świecki charakter. Po wielu latach wykoślawiania tradycji, nazywania Wszystkich Świętych Świętem Zmarłych w sąsiedztwie Zaduszek uzyskaliśmy efekt połączenia 1 i 2 listopada w jedno. Obecnie rzadko kto dostrzega ich różnice i znaczenie.

Wszechobecna komercja i kwitnący biznes przycmentarny dopełnia i utrwala błędy z przeszłości.

Za murami cmentarnymi dymią jadłodajnie z bigosami i gulaszem, a w ofercie handlowej pojawił się znicz w kształcie dyni…

Realizacja tego projektu planowana była od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się realne możliwości zorganizowania wydarzenia. Przez lata dyrektor Domański upewniał się, czy koncert poświęcony życiu na cmentarzu nie będzie bluźnierstwem lub artystycznym dziwadłem. Skonsultował to z wieloma duchownymi i ostatecznie zachęcony przez nich w 2015 roku zorganizował pierwszy tego rodzaju koncert w Polsce. W krakowskich kościołach rozdawano zaproszenia, na ekranach miejskich autobusów pojawiła się reklama. Koncert transmitowała TVP Kraków.

Przesłanie Memento Vitae zostało doskonale odczytane przez odbiorców. Koncert okazał się dużym sukcesem. Uczestnikiem tej muzycznej dyskusji o życiu i śmierci było ponad 1000 ludzi.

Pragniemy naszą ideę – radosnego spotkania ze Świętymi upowszechnić i rozpropagować. Tegoroczna edycja „Memento Vitae” trafi na ekrany telewizyjne w całej Polsce.

REPERTUAR

 • Wszystko co piękne (sł. J. Zagórski, muz. G. Turnau) – M. Jajkiewicz

 • Acidland (sł. P. Myszor, muz. Myslovitz) – K. Leszko

 • W nas i wokół nas (sł. B. Muszczyńska, muz. A. Mrożek) – B. Malczewska

 • Trudno nie wierzyć w nic (sł. A. Nowak, muz. J. Treliński) – B. Przytuła

 • Czas jak rzeka (sł. i muz. Czesław Niemen) – M. Jajkiewicz

 • Zamiast (sł. M. Czapińska, muz. W. Korcz) – K. Leszko

 • Linoskoczek (sł. L. Moczulski, muz. J. K. Pawluśkiewicz)- K. Leszko i B. Przytuła

 • Dni,  których nie znamy (sł. M. Grechuta, muz. J. K. Pawluśkiewicz) – B. Przytuła

 • Moja droga (sł. P. Anka, tłum. J. J. Należyty, muz. J. Revaux) – B. Malczewska

 • Wszystko ma swój czas (sł. J. Cygan, muz. D. Kozakiewicz) – M. Jajkiewicz i B. Przytuła

 • Nic dwa razy się nie zdarza (sł. W. Szymborska, muz. A. Mundkowski) – K. Leszko

 • Modlitwa (sł. i muz. B. Okudżawa, tłum. A. Mandalin) – J. Nowicki

 • Obfitość (sł. D. Czupkiewicz, muz. M. Muraszko) – B. Malczewska

 


malczewskaBeata Malczewska

Aktorka. Od 1983 r. do dzisiaj związana jest na stałe z Narodowym Starym Teatrem imienia Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współzałożycielka kabaretu Loch Camelot, gdzie występuje w wieczorach kabaretowych i spektaklach m.in. „CHODU i HOP”. Również w Teatrze Lochu Camelot wystawia monodram komediowy z piosenkami pod tytułem „Tuwim… czyli 5 minut woźnej” – wg własnego scenariusza. Grała m.in. w spektaklach takich reżyserów jak A. Wajda, K. Lupa, J. Jarocki, P. Miskiewicz, T. Bradecki, K. Nazar oraz K. Kutz.

 


leszkoKarolina Leszko

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa (specjalność – wokalistyka jazzowa) . Współpracuje z Panią Danutą Grechutą i członkami zespołu Anawa, z którymi współpracuje okazjonalnie do dziś . Występowała na koncertach u boku Jacka Wójcickiego, Hanny Banaszak, Justyny Steczkowskiej . Brała udział w nagraniach krakowskiego zespołu Millenium (chórki oraz kilka partii solowych na dwóch płytach). Uczestniczyła w dużych projektach muzycznych, takich jak: „Michael Jackson Symfonicznie”, „Whitney Houston Symfonicznie”, „Frank Sinatra Symfonicznie”, „Abba Symfonicznie”, „British Rock Symfonicznie” oraz „Queen Symfonicznie”. Uczestniczyła w niecodziennym przedsięwzięciu, jakim był koncert muzyki do gier komputerowych. „Game on music” oraz w koncercie „Ocalić od zapomnienia” uświetniającym uroczystość nadania świnoujskiemu amfiteatrowi imię Marka Grechuty.

 


jajkiewiczMarcin Jajkiewicz

Wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestniczył w wielu programach rozrywkowych, takich jak Szansa na sukces, Idol, czy gościnnie w programie Jaka to melodia. Były wokalista zespołu Button Hackers, z którym w 2006 roku piosenką Między nami wyśpiewał I nagrodę w konkursie Przebojowe Lata Jedynki- Sopot Festiwal oraz drugą w konkursie międzynarodowym, również w Sopocie. Jest wokalistą w zespole Tango Corazon Quintet Marcina Wyrostka – laureata programu Mam talent.

 


Bartek Przytuła QuartetBartek Przytuła

Wokalista bluesowy. Wielokrotnie występując na najważniejszych festiwalach bluesowych w Polsce i Czechach (Rawa Blues Festiwal, Blues Alive, Suwałki Blues Festiwal, Jesień z Bluesem, Jimiway Blues Festiwal i inne) supportował największe żyjące sławy polskiego i międzynarodowego bluesa takie jak Rod Piazza, Corey Harris, Eric Sardinas, Maciej Maleńczuk, Gienek Loska, Irek Dudek, Marcia Ball, Rick Estrin, James Blood Ulmer oraz wielu wielu innych. Laureat ankiety BLUES TOP w kategorii Wokalista Roku. Nagroda Specjalna i Grand Prix przeglądu wokalistów Śpiewać Każdy Może. Zwycięzca wielu konkursów (Polish Blues Challenge, konkursu małej sceny podczas XXX edycji RAWA BLUES Festiwal, VI Galicja Blues Festiwal i in.) oraz polskich eliminacji do International Blues Challenge 2011 w Memphis, USA.

 

nowicki

Jan Nowicki

W latach 1958-60 studiował na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi, następnie przeniósł się do krakowskiej PWST, którą ukończył w 1964 roku.

Od początku kariery związany jest z Teatrem Starym. Na teatralnych deskach debiutował podwójną rolą braci bliźniaków w „Zaproszeniu do zamku” Anouilha. Za rolę Artura w „Tangu” Mrożka, w reżyserii Jerzego Jarockiego, został uhonorowany nagrodą na VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu w 1966 r. Był jednym z ulubionych aktorów teatralnych Andrzeja Wajdy. Wystąpił w ponad stu filmach.

Związany z kręgiem twórców kabaretu Piwnica pod Baranami.

 

domanski

Waldemar Domański

Pomysłodawca i inicjator Biblioteki Polskiej Piosenki, pomysłodawca „Lekcji Śpiewania”, organizator wielu krakowskich akcji społecznych i kulturalnych, pomysłodawca akcji społecznych: Pogromców Bazgrołów, Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka oraz Lokomotywy – Koalicji Kolei Galicyjskiej. Zgodnie z hasłem „Patriotyzm nie musi być cierpieniem!” Waldemar Domański stara się zmienić sposób obchodzenia świąt państwowych w Polsce – z koturnowych na radosne. Jego najnowszym pomysłem jest koncert Memento Vitae.

 

Bartłomiej Szułakiewicz – instrumenty klawiszowe
Mateusz Gurgul – akordeon
Maciej Salus – gitary
Paweł Kluba – gitara basowa
Michał Peiker – perkusja
FUSION STRINGS – kwartet smyczkowy w składzie:
Paweł Futyma – skrzypce
Anna Górecka – skrzypce
Paweł Rychlik – altówka
Miachał Panasiuk – wiolonczela

Pomysł, kierownictwo artystyczne, scenariusz – Waldemar Domański

Aranżacje, kierownictwo muzyczne – Bartłomiej Szułakiewicz
Scenografia, reżyseria – Wojciech Dawid Terechowicz
Konsultacje literackie – Michał Rusinek

 

%d blogerów lubi to: